Resident Evil Village – recenze nového dílu kultovní hororové série | GAMES.CZ (2024)

Zhruba půl hodiny od spuštění Resident Evil Village má za sebou hráč (nebo lépe řečeno Ethan Winters vrukou hráče) několik traumatizujících událostí, první oťukání záhadné eponymní vesnice a také scénu, po které jsem musel na chvíli odložit ovladač a se spadlou čelistí civět na obrazovku. A i když jsem se následujících zhruba 15 hodin při hraní slušně bavil, mrzelo mě, že kpodobnému vybičování emocí se hra už ani nepřiblížila. Vítejte u recenze na mou nejočekávanější hru prvního pololetí roku 2021.

Pokud jste posledních několik měsíců nestrávili někde zaseklí pod kořenem, jen velmi těžko vám mohla marketingová kampaň kolem Village utéct. I kdyby vás hra vůbec nezajímala, třímetrové upíří mamině sobrovským kloboukem a ještě většími chodidly se prostě nedalo uniknout, Capcom vysílal do éteru jeden trailer za druhým, hra dostala celkem tři demoverze a upřímně jsem se trochu bál, jestli kolem ní vůbec zůstane nějaké tajemství, až ji poprvé zapnu.

Galerie

Puristé, pozor!

Nebojte, všechny karty nakonec na stůl zdaleka vyloženy nebyly, ale i kdyby ano, kdo ví, jak moc by to Village ublížilo. Uvažovat o tomhle kousku jako o příběhové záležitosti by totiž bylo velmi bláhové, a to i vrámci univerza Resident Evil. Hned zkraje raději upozorním pravověrné příznivce této značky – budete prskat. Pokud jste před čtyřmi lety nelibě nesli styl, snímž přišla sedmička, a halasně prohlašovali, že „todle už přece není ten náš Resík se zombíkama, tyjo!“, bude na vás Village působit zcela skličujícím dojmem.

Vzpomínáte si na závěrečnou pasáž sedmičky, která se odehrává na lodi? Tak přesně takový je celý nový díl. Resident Evil Village není survival hororem, nýbrž akční střílečkou s velmi mírnými hororovými prvky. Hlavnímu hrdinovi se sice dějí otřesné věci, zpravidla knim ale dochází vcutscénách a mimo ně je Ethan Winters nesmiřitelným strojem na zabíjení.

Pokud jste do série naskočili třeba sremakem druhého dílu a zalíbila se vám nutnost počítat náboje, léčivé bylinky a vždy nedostačující políčka vinventáři, vězte, že nic podobného tu není (tedy pokud budete hrát na standardní střední obtížnost jako já vrámci recenzování). Ve Village neexistuje situace, kdy byste neměli hromady zásobníků do všech zbraní, které ssebou Ethan vláčí, a totéž platí i pro miny, vrhací bomby a léčiva.

zdroj: Capcom

Survival nepřežil

Po celé vesnici a okolí se válí tak obrovské množství střelného prachu, lahviček schemikáliemi a kovošrotu, že 1) jde o velmi nebezpečné místo i bez všech nadpřirozených bytostí a 2) zvažovat, zda toho slabšího protivníka radši neubodat perořízkem, abyste ušetřili čtyři náboje, nebude snad ani ten největší škrt. Jestliže jste tedy doufali, že vás hra přitlačí do kouta, chytne pod krkem, sebere vám peníze na svačinu a přinutí vás bít se holýma rukama, hledejte jinde. Případně doufejte, že bonusová obtížnost odemčená po prvním dohrání naplní vaše masoch*stické touhy.

Jak jsem už naznačil, totéž platí pro děsivé situace: V celé hře je přesně jeden okamžik, zněhož mi bylo relativně úzko (a pokud vás děsí zaklínačské potracenky, máte se na co těšit), oproti plesnivému domu buranské rodiny vlouisianských bažinách minulého dílu na mě ale východoevropská vesnice a její přilehlé okolí zdaleka nefungovaly tak dobře.

Dost možná je to tím, že hororu obecně prospívá klaustrofobie, zatímco ve Village se autoři rozhodli jít zcela opačnou cestou a vytvořit polootevřený svět, nebo spíše jeho iluzi. Ano, po vsi a přilehlých usedlostech se můžete pohybovat relativně svobodně, i když autoři mají vaše kroky stejně ve svých rukou a skrz systém postupně vylepšovaného klíče, otevírajícího přístup do dalších oblastí, přesně vědí, kde se vkonkrétní danou chvíli můžete pohybovat.

Pořád to ale znamená, že se kromě plnění ústředního úkolu můžete věnovat procházení nepovinných vedlejších oblastí, hledání pokladů, syslení peněz, za něž si od otylého obchodníka koupíte novou flintu nebo nějaký nástavec na ni, případně lovu zvěře, dobytka a ryb (nedělám si srandu), znichž vám tentýž obézní kulíšek vyrobí posilující kalorický oběd, který Ethanovi třeba permanentně zvedne zdraví, obranu nebo rychlost běhu.

Galerie

Klamání tělem

Možná se teď trochu škrábete na hlavě, protože vám předchozí popis malinko rozdupal představu o hře. Mysleli jste si, že se budete chvíli potulovat v podzámčí, abyste následně zamířili na zámek plný tajemství, upířích dam svelkými klobouky a hmyzofilními dcerami? Chyba lávky.

Zámek i celá Lady Dimitrescu ve skutečnosti tvoří jen drobnou epizodku, tak malou, že by se scény snimi daly spočítat na prstech jedné ruky. Skoro mě až zarazilo, kolik prostoru dal Capcom ve své reklamní kampani vnadné zralé ženě sokouzlujícím úsměvem (ok, zas tak mě to nezarazilo), když vrámci celé hry představuje zámek a vše kolem něj zhruba dvouhodinovou záležitost se vším všudy.

Video Vyzkoušeli jsme demo k Resident Evil Village – redakční pokec

Panství Dimitrescu je jednou ze čtyř částí, které vprůběhu příběhu musíte navštívit a „vyřešit“. Bohužel jsem si vprůběhu celé hry říkal, jak málo si vlastně Capcom vrámci Village váží svých záporáků, prakticky žádný znich nedostane příležitost pořádně zazářit a kdyby neměla Lady Dimitrescu tak masivní reklamní podporu, zpouhého hraní bych rozhodně neodtušil, že je něčím extra.

Rozhodně ale dopadla o něco lépe než dva zjejích kolegů, rybomuž Moreau a pomatená loutkářka Donna, kteří, byť jsou jejich epizody hratelností zábavné, působí z hlediska příběhu jako výplňová stafáž. Zámek je prvním místem, kam se zvesnice vydáte, a svými mechanismy nejvíce připomíná minulý díl. Lady Alcina funguje podobně jako Jack Baker (nebo Mr. X ze dvojky), zkrátka chodí po jednotlivých místnostech a pátrá po vás. Její tři dcerušky se pak objevují vrámci skriptu na předem daných místech, kde je třeba se snimi vypořádat.

Zámek také působí (vedle finální Heisenbergovy továrny) jako místo, do nějž šla největší porce vývojářských zdrojů a kreativity, ačkoli jsem ocenil, že část věnovaná psychotropní loutkářce se obešla zcela beze zbraní a spoléhala jen na logické hádanky (kterých je jinak ve hře po čertech málo) a takřka outlastovské hororové momenty. Bravo!

zdroj: Capcom

Není tak zle!

Cvičené oko mi říká, že jsme tak zhruba vpolovině recenze a zatím to vypadá, že novému Residentovi notně nakládám, že? Nezbední čtenáři, kteří si napřed přečetli finální číslo, jsou teď zmatení a dost možná se dokonce cítí podvedeni. Ještě než začnete psát ten rozhněvaný komentář, několikrát se nadechněte, hrdelně si zamručte a čtěte dál.

Pokud se totiž oprostíte od toho, že Village není takový Resident Evil, jaký by ho puristé chtěli mít, tak zvíte, že se pořád jedná o velmi kvalitní a především zábavnou hru. Zatímco vpřípadě komorní sedmičky působila nečekaná akční holomajzna ve druhé půli jako pěst na oko, střílení ve Village je nesmírně zábavné, už jen díky slušné zásobě rozdílných (a krásně zpracovaných) monster. Ať už jde o vyzáblé pod plachetkou osoby vzámeckých sklepeních, krvežíznivé a obratné vlkodlaky nebo Heisenbergovy pokusy o vytvoření kyborgů, souboje mají šťávu.

Video Procházíme prokletý zámek v Resident Evil Village – redakční pokec

Nepřátelská monstra mají výborné animace, ale díky dostatku munice vás nemusí zas tak trápit, když se párkrát netrefíte do hlavy kvůli jejich klátivým pohybům a mrštným úskokům. Čas od času na vás hra vyplivne pořádnou přesilu (v určitých situacích jsem měl dojem, že je nepřátel nekonečno), a to pak brokovnice nezahálí a lycané se vkrvi válí.

Zbraňový arzenál obsahuje kousky, které byste čekali: pistole, brokovnice, magnum, granátomet. Po prvním dohrání se vám jako obvykle zpřístupní speciální obchod, kde můžete za body získané plněním výzev nakupovat bonusové zbraně, případně vylepšení typu neomezená munice a podobně. Hrál jsem na PlayStation 5 a sadaptivními triggery vDualSense je střelba brokovnicí nesmírně uspokojivou záležitostí.

Zásobník tapet na plochu

Když už mluvím o PlayStation 5, nelze nezmínit technický stav. Village na nové konzoli od Sony běží naprosto hladce a plynulost příliš znatelně nesráží ani zapnutý ray-tracing. Zároveň je třeba dodat, že hra vypadá naprosto báječně. Resident Evil Village může směle fungovat jako generátor pozadí na plochu, RE Engine opět ukazuje svou sílu ve ztvárnění bombastických exteriérů i atmosférických interiérů srůznými typy nasvícení. Monstra, která se vám velmi často dostanou pěkně na kůži, oplývají celou řadou detailů a potěšilo mě, že dlouhá, mrskající se chapadélka mutujících organismů konečně vypadají ksvětu.

Autorům se ale podařilo skvěle trefit také atmosféru východní Evropy. Jejich nepřiznané Rumunsko je prostě parádní, body ztrácí snad jen za anglicky psané nápisy na ukazatelích. Jinak je ale kombinace folklórních motivů sklasickým východním „bordelem“ na zahradách, porouchanými traktory, všudypřítomnými slepicemi a kadibudkami dokonalá. Zvláštní pochvalu si zaslouží pohádkový příběh vintru, jehož estetika mi trochu připomněla pohádku o třech bratřích zHarryho Pottera a vůbec bych se nezlobil za celovečerní film snějakou lehce zvrácenou burtonovskou zápletkou.

Základní hratelnostní smyčka (abychom mluvili hezky česky) ve Village funguje velmi dobře, sradostí jsem objevoval skrytá zákoutí, vracel se na místa, kam jsem se dříve kvůli absenci konkrétního klíče nebo předmětu nemohl dostat a hledal poklady, které jsem následně směňoval za zbraně a vylepšení.

Autorům se rozhodně nedá upřít, že by do hry vetkli málo obsahu, sám jsem určitě neobjevil vše a další slušné penzum času můžete strávit varkádovém režimu Mercenaries. Moje finální uložená pozice mi sice ukazuje, že jsem příběh prošel za méně než deset hodin, ale to je dokonalý nesmysl, ve skutečnosti jsem se hrou zcela jistě strávil zhruba dvojnásobek.

Galerie

Vše při starém

Moje největší výtka vůči Village tkví vtom, že ačkoli může na první pohled působit jako odvážný krok kupředu, ve skutečnosti jede Capcom vpěkně zajetých kolejích a na jistotu. Některé mechanismy hratelnosti (např. nesmrtelný, věčně pronásledující padouch) se mi už začínají zajídat, stejně jako třeba opakující se předměty (ano, opět tu jako první věc najdete štípačky). Bohužel invence chyběla i u většiny soubojů sbossy, přičemž ten poslední je dokonale otravným cvičením vpumpování olova.

Village je na první pohled jasným pokusem se zas o krůček přiblížit publiku, které by o survival horor raději ani nezakoplo. Vývojáři sice vábili příznivce čtvrtého dílu série na „podobný zážitek“, ale ruku na srdce, čtyřka byla proti Village hardcore záležitostí. Přesto oceňuji několik pomrknutí. Kdyby se ale Village nejmenovala Resident Evil, nic by se nestalo.

Při sledování závěrečných titulků jsem se především nemohl zbavit myšlenky, jak moc bych si vtakhle velkorysé produkci přál spíš nový Silent Hill.

Osmička je samozřejmě dějově navázána na události sedmičky (kterou krátce shrnuje, přesto by si ji zájemci měli zahrát pro lepší pochopení) a samozřejmě jsou všechny nadpřirozené bytosti vrámci děje jasně a vědecky vysvětleny, nemůžu se ale ubránit pocitu, že se Capcom dostal do podobné situace jako Ubisoft se sérií Assassin’s Creed.

Závěrečné rozuzlení mě přeci jen docela potěšilo, byť se samozřejmě můžeme připravit na další pokračování a já se při sledování titulků nemohl především zbavit myšlenky, jak moc bych si vtakhle velkorysé produkci přál spíš nový Silent Hill.

Tak či tak je Village zábavnou střílečkou svysokými produkčními hodnotami, se skvělou hratelností adostatečnou porcí obsahu, která vás dokáže udržet i po prvním dohrání. Ostatně já sám zvažuji, že se k Ethanovi vrátím a vyzkouším tu nejvyšší odemčenou obtížnost. Přesto je tahle osmička především zdviženým prstem, že příště už znovu totéž stačit nebude.

The article you've provided seems to be a review of the game Resident Evil Village. It discusses various aspects of the game, from its narrative, gameplay mechanics, to its graphical quality and overall experience.

Let's break down the concepts mentioned in the article:

 1. Resident Evil Village: The game itself, a part of the Resident Evil series, characterized by its blend of action and horror elements.

 2. Ethan Winters: The protagonist, whose experiences are in the hands of the player, navigating through traumatic events in the mysterious village.

 3. Capcom: The game's developer and publisher, known for its marketing campaigns and the release of demos for the game.

 4. Gameplay Elements:

  • Departure from survival horror: The review notes a departure from the traditional survival horror genre, leaning more towards action-oriented gameplay.
  • Abundance of resources: Unlike previous Resident Evil games, there's an abundance of ammunition and supplies, reducing the survival aspect.
  • Exploration and optional side areas: The game allows for exploration of optional areas, treasure hunting, and resource collection.
  • Lack of intense horror: The review mentions fewer terrifying moments compared to previous installments due to the game's setting and design.
 5. Setting and Characters:

  • Varying environments: The game includes diverse settings, from a village to a castle, featuring characters like Lady Dimitrescu and her daughters.
  • Episodic nature: Different parts of the game focus on various areas and villains, like the Dimitrescu Castle, Moreau, and Donna.
 6. Game Experience:

  • Enjoyable combat: Despite the shift from survival horror, combat against different monsters is described as engaging and satisfying.
  • Technical performance: Positive remarks about the game's technical performance, especially on the PlayStation 5, highlighting its visual quality and smooth gameplay.
 7. Critiques:

  • Lack of innovation: Some criticism about the game sticking to familiar gameplay mechanics without significant innovation or challenge.
  • Association with Resident Evil series: The game might not live up to expectations for hardcore fans expecting a traditional survival horror experience.
 8. Conclusion:

  • Overall, the game is praised for its entertainment value, even if it deviates from the classic Resident Evil style.
  • The reviewer acknowledges the game's quality but hints at a desire for more innovation or a different direction in future releases.

These points collectively form a comprehensive overview of Resident Evil Village, detailing its gameplay, narrative, design choices, and how it compares to previous entries in the series.

Resident Evil Village – recenze nového dílu kultovní hororové série | GAMES.CZ (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rob Wisoky

Last Updated:

Views: 5960

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rob Wisoky

Birthday: 1994-09-30

Address: 5789 Michel Vista, West Domenic, OR 80464-9452

Phone: +97313824072371

Job: Education Orchestrator

Hobby: Lockpicking, Crocheting, Baton twirling, Video gaming, Jogging, Whittling, Model building

Introduction: My name is Rob Wisoky, I am a smiling, helpful, encouraging, zealous, energetic, faithful, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.